هژار
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ هژار
آرشیو وبلاگ
      جی ژوان ()
گور غریب شهیدان دیاربکر جنایتی که‌ پس از هفتاد سال بی گناهی مطالبه‌ می شوند نویسنده: هژار - ۱۳٩۳/۱٠/۸

 

 

گور غریب شهیدان دیاربکر جنایتی که‌ پس از هفتاد سال بی گناهی مطالبه‌ می شوند 
اکنون خانواده سید رضا درسیمی و مأمورین حکومت اردوغان در پی یافتن مقابر و محل اجساد سید رضا و همراهانش هستند لاکن یا نمی یابند یا معرفی نمی کنند و علوی های درسیم بی صبرانه از مرشد و مراد خود می پرسند.
 
کردپرس؛با سقوط امپراطوری یا خلافت عثمانی و به قدرت رسیدن مصطفی کمال پاشا، آتاتورک، علیرغم اینکه خوانین و مشایخ و سران عشایر کُرد با آتاتورک و نیروها و فرماندهان او همکاری کرده و مصطفی کمال نیز در مقابل قول داد همه گونه کُردها را در حکومت و قدرت و اداره امور داخلی خود مشارکت بدهد لاکن بدبختانه به تحریک نیروهای تندرو ناسیونالیست، پان تورک، وقتی به قدرت رسید، اعلام کرد که ترکیه یک پرچم و یک دولت و یک ملت و نژاد و دین دارد و بقیه هر کس و هر ادعایی دارند باطل می باشد، این دولت جدید سازمانها و نهادهایی برای پیاده کردن ایدئولوژی خود تأسیس کرد و حتی در دعوت رسمی از رضا شاه پهلوی برای سفر به ترکیه، او را با ایده تغییر و تحول در لباس زنان و مردان و بدور ریختن آداب و رسوم دیرین و لباس های اقوام و فلکلور و رسوم کهن آشنا کرد. دیدیم و خواندیم که رضاخان پس از مراجعت از سفر ترکیه متحول شد و کلاه ترکها را برای مردان ایرانی اجباری کرد و عمامه را قاچاق کرد و برای خانمها نیز نوع دیگری کلاه زنان اروپائی را اجباری کرد و بعد خواندن و نوشتن به زبان غیرفارسی قاچاق شد و ترکهای جوان نیز نام روستاها را به (کێو) تغییر داده و ساکنان آنجا را (کێولی) و سپس کولی و قه‌ره‌چ نامیدند و بدین ترتیب کردها را رسماً ترک کوهی نامیده و به شهرنشینی و قبول آداب و رسوم و تمدن شهرنشینی تشویق کردند و هرگونه تحریر و مکالمه به زبان کُردی، حتی در داخل منزل نیز قدغن شد.
در این زمان حضرت شیخ سعید نورسی (بدیع الزمان) فیلسوف و پیشوای دینی که دهها جلد کتاب اخلاقی و آئینی و دعوت انسانها به زندگی مسالمت آمیز و قناعت و دوری از زیاده خواهی و خودفروشی و دینداری تألیف کرده و نام و آثار او در جهان اسلام مشهور بود حدود هفتاد سال سن داشت و در شهر استانبول دارای مدرسه و شاگردان بی شماری بود که حاضر بودند با اشاره و فتوای او جان بدهند. او با مشاهده حرکات لائیک و از بین بردن آداب و رسوم و نشانه های اسلامی و ممانعت از اذان گوئی و تکبیر  و به تعطیل کشانیدن حوزه های علوم دینی و بستن مساجد و ممنوع المنبر شدن روحانیون، مگر کسانی که خطبه های نوشته شده در سازمان اوقاف دولتی را قرائت کنند لب به اعتراض گشود و آتاتورک و فرماندهان سپاه ترک اعتراض او را تاب نیاورده و به منزل و حجرات و مدرسه او حمله کردند.
به طوری که مجبور شد شبانه از شهر خارج و با جمعی از مریدان راهی دهات دیاربکر شود و چند روز بعد روزنامه های دولتی خبر از یاغی گری شیخ سعید داده و از دول همجوار ترکیه درخواست کردند مرزهای خود را ببندند و از فرار و پناه دادن به یاغیان ضد انقلاب خودداری کنند.
در حالی که حضرت شیخ سعید نورسی فاقد نیروی جنگی و اسلحه بوده و فرار او به خاطر عدم اسارت در سیاهچالها و شکنجه های دولت جدید ترکها بود. سرانجام نیروهای دولتی به طریقی که از حوصله این مقاله خارج است وی و چندتن از پیروانش را دستگیر و به طرز فجیعی به قتل رساندند. جالب این است از زمان تورگوت اوزال، نخست وزیر ترکیه که اخیراً مقبره او را نبش قبر کردند تا معلوم نمایند با چه نوع زهری کشته شده، تابه حال چندین کنگره جهانی برای بزرگداشت مقام علمی و فلسفی نورسی در ترکیه بر پا شده و علماء و فلاسفه مسلمان و غیرمسلمان جهان در ستایش مقام او صدها مقاله خوانده اند و کتب اخلاقی و دینی او به زبان های مختلف از جمله کُردی ترجمه و چاپ شده اند لاکن مقبره و آرامگاه او را نیافته اند.
یکی دیگر از بزرگان دینی حضرت شیخ سعید پیران است که ایشان با همکاری سران عشایر و قبایل کُرد قیامی عظیم بر ضد آتاتورک را رهبری کرد و چندین شهر و منطقه را در مرزهای ایران و آذربایجان به تصرف درآورد و دولت به وی پیشنهاد مذاکره داد و او به همراه دکتر فواد و پسران خود و سران قبایلی که 46 نفر بودند به بهانه مذاکره در دیاربکر دستگیر و در دادگاه نظامی به اعدام با چوبه دار محکوم شدند و پس از 24 ساعت، آنها را در بیابانی حدود آمیدی یا دیاربکر به دار آویختند و جنازه آنها را نیز نابود کردند و اکنون چند سال است نیروهای عبدالله گول و اردوغان در پی یافتن مقابر این شهداء هستند لاکن تا بحال قبور را نیافته و جواب درستی به خانواده و نوه های آنان نمی دهند که گورهای غریب این شهیدان در کدام کوه و بیابان قرار دارد و این پیکرهائی که در راه حراست از میهن اسلامی و دین مبین اسلام و مردم مظلوم شهید شدند کجا مدفون هستند.
دسته سوم شیخ رضا یا سیدرضا درسیمی مرشد طریقت علویه یا پیروان حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام می باشد که در سال 1936 به همراه پسران و برادر و نزدیکان خود جهت مذاکره با حکومت به دیاربکر دعوت شده و به همراه مأمورین به طور دوستانه به محل مذاکره رفتند و گویا دولت روسیه نیز در جریان این امر قرار داشته لاکن مذاکره تبدیل به دادگاه شد و این سید پیر هفتاد ساله و عزیزان همراهش را نیز با چوبه دار شهید کردند و اکنون خانواده او و مأمورین حکومت اردوغان در پی یافتن مقابر و محل اجساد آنان هستند لاکن یا نمی یابند یا معرفی نمی کنند و علوی های درسیم بی صبرانه در کانال های تلویزیونی ترکیه از مرشد و مراد خود می پرسند. لاکن چندی پیش دولت باغچه لی دبیرکل حزب ملی گرای ترکیه و جانشین اتاتورک، علیرغم اخطار و ممانعت احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه به شهر درسیم رفته و در مقابل مردم و سادات درسیم و نوه سید رضا با صدای بلند گفت: حکومت انقلابی بهترین کار را کرده که سیدرضا و همکارانش را اعدام کرده چون آنها تروریست بودند و اگر زنده بودند و من مسئول می شدم با آنها همان کار را می کردم؟! باغچلی در سخنرانی خود خطاب به مردم و سادات درسیم گفت: نخست وزیر امروز ترکیه داوود اوغلو به من گفته اگر این سخنان را بگویم از درسیم به سلامت خارج نخواهم شد لاکن من در مقابل شما با شجاعت و شهامت می گویم که سیدرضا و یارانش تروریست بود و حکم عادلانه درباره آنها صادر و اجراء شده است.
بدیهی است ادای این سخنان از جانب سیاستمدار پیر ترکیه، دولت باغچلی، باعث خوشنودی و خوشحالی تندروها و ناسیونالیستهای نژاد پرست شده و هر چند عده ای از جوانان و سادات به تظاهرات پرداخته و قصد ضرب و جرح او را داشتند. لاکن با ادای این کلمات توهین آمیز او را به درسیم یا تونجلی راه ندادند.
بدین ترتیب پیکر بی گور و کفن شهداء کُرد ترکیه و سادات علوی و طریقت نقشبندی کماکان در غربت این دنیای خالی چشم به راه غسل و تدفین و آرامش در مقابر دائمی خود و رهایی از غربت تاریخی تحمیلی بر شیخ سعید نورسی ـ شیخ سعید پیران و سیدرضا درسیمی و دهها نفر همراهان آنها هستند.

عمر فاروقی

  نظرات ()
مطالب اخیر نمایشگاهی برای معرفی کردهای کلهر در پایتخت گور غریب شهیدان دیاربکر جنایتی که‌ پس از هفتاد سال بی گناهی مطالبه‌ می شوند لهجه ی کلهری بنیانگذار عرفان در شعر کلاسیک کُردی است کرمانشاه خط مقدم قلع و قمع تاریخ و فرهنگ کرد محمد جزا درگذشت حلبچه آرام بخواب کامکارها حلقه وصل فرهنگ ها موسيقی کردی ئه گر خه می نان لیم گری سیه مالی نوه
کلمات کلیدی وبلاگ زبان کردی (۱) عباس جلیلیان (۱) کردی کلهری (۱) دایزه المعارف کردی (۱)
دوستان من دانلود آهنگهاي كردي پرتال زیگور طراح قالب