هژار
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ هژار
آرشیو وبلاگ
      جی ژوان ()
کامکارها حلقه وصل فرهنگ ها نویسنده: هژار - ۱۳۸٥/۸/۱٩

منبع نقطه ته خط
هزاران قطعه موسیقی، چند آلبوم گروهی و فردی، حضور در صدها کنسرت، ارکستر و جشنواره، ده‌ها کتاب و کلاس آموزشی و آموزش صدها هنرآموز، صدها کلیپ و برنامه تلویزیونی و موسیقی فیلم و فعالیت‌های دیگر. تقریباً در کمتر آلبوم موفقی نام حداقل یکی از کامکارها وجود ندارد.
فرزندان استاد حسن کامکار، سه دهه روح موسیقی پرشور و سحرآمیز کردی را از دل کوهساران کردستان بیرون آورده و وسعت داده و حلقه‌ی وصل فرهنگ‌های گوناگون ایرانی و ارتباط آن با جهان شده‌اند. کار آنها و تاثیرشان بر موسیقی معاصر ایران، شگفت و شایسته‌ی تقدیری بیش اینهاست که شاید یک دو سال دیگر در سی‌امین سال فعالیت رسمی گروه باید از آنان تقدیری شایسته‌تر از اینها به عمل آورد.

● گروه 12 نفره‌ی کامکارها، دیرپاترین گروه موسیقی ایرانی هستند که حتی در تاریخ موسیقی غربی و موسیقی جهان نیز چنین گروهی با این سابقه و قدمت که اعضای آن همچنان هسته‌ی اولیه و افراد خود را حفظ کرده و از گروه جدا نشده باشند، بی‌سابقه است و این تقریباً یک رکورد به شمار می‌رود! حتی نسل بعدی کامکارها و همسران‌شان به گروه اولیه اضافه شده است.

● شاید این عنصر خانواده است که این سابقه و دیرپایی را به وجود آورده است با این وجود باز هم همین درخور تحسین است چرا که اختلافات در گروه‌های هنری حتی دامنگیر خانواده‌ها نیز خواهد شد اما کامکارها توانسته‌اند با حفظ یگانگی عجیب خود، این گروه را حدود سه دهه در اوج حفظ نمایند و همچنین تلاش مداوم و پویایی خستگی‌ناپذیر آنها که روز به روز بهتر می‌شوند، یاد می‌گیرند و تولید می‌کنند. هوشنگ و ارسلان به خوبی توانسته‌اند به تدریج کار بقیه را با علم موسیقی و امروزی کردن آن هدایت کرده و بهبود بخشند. آنها به خوبی توانسته‌اند روحیه‌ی واقعی جامعه‌ی صلح‌طلب و فرهنگ‌دوست مردمان کرد و لطافت هنر ایرانیان اصیل را به دنیا نشان دهند.

● یکی دیگر از جنبه‌های ارزشمند کار کامکارها این است که توانسته‌اند در طول این سال‌ها با وجود فشارهای شدید و ممانعت‌ها و مصائبی که بارها به صورت آشکار و پنهان دچار آن شده‌اند و آزارها و سیاست‌های نابخردانه و کج‌فهمی‌های غیرفرهنگی، گروه‌شان را حفظ کنند و همه می‌دانیم در این شرایط در ایران این کار کمی نیست و افراد بسیاری نیز به تنهایی هم به زور توانسته‌اند خود را حفظ کنند و به کارشان ادامه بدهند چه رسد به یک گروه! و همین پایداری در شرایط سخت و فشار، خودش نوعی «هنر» است که ارزش کار آنان را مضاعف می‌کند. ممانعت‌های اخیر از برگزاری اجرای کامکارها بیشتر به ضرر فرهنگ و هنر ایران است.

● جدا از کار گروهی که نمایش کاملی از وحدت و همراهی کامکارهاست، تک‌نوازی‌های هر یک نیز به تنهایی استادانه و سرشار از شور است. این که می‌گوییم: «حلقه‌ی وصل» به دلیل فعالیت‌ و حضور گسترده‌ی آنها در آثار دیگران و سوای کار گروهی خودشان است که علاوه بر تقویت فرهنگ خود به تقویت فرهنگ دیگران کمک می‌کند و این کاری است که نه تنها کامکارها بلکه بسیاری از اهل فرهنگ و هنر سایر اقوام ایرانی انجام می‌دهند و بهترین شیوه نیز همین است نه تسلط یک فرهنگ خاص. این دیدگاه مسالمت‌آمیز و انسانی و بخش مثبت فرهنگ‌هاست که با تعصب قومی منافات دارد.
شاید کمانچه‌ی اردشیر یا تک‌نوازی زیبای سنتور اردوان که گاهی با آن کوک عجیب به پیانو پهلو می‌زند یا سازهای کوبه‌ای نظیر دف و حتی ساز مهجور رباب توسط بیژن نیز به تنهایی و خارج از نام گروه، ارزش دیگر باشد که در موسیقی و قطعات بسیاری از دیگران  از آن استفاده شده است.

● «اوراد» آخرین کار کامکارها بود که سال گذشته وارد بازار موسیقی شد. اوراد از نام قطعه شعری از «مولوی کُرد» شاعر و عارف شهیر کرد گرفته شده است. کامکارها ناگزیر شدند ظاهراً به دلیل موانع مذهبی در ایران مبنی بر حرام بودن صدای خواننده‌ی زن، (صبا کامکار و مریم ابراهیم‌پور) آن را در کردستان عراق ضبط و تکثیر نمایند. شیوه‌ی جدید آوازی آنان با عنوان اورادخوانی بسیار بدیع و جالب توجه است اما به نظر می‌رسد که کیفیت صدابرداری و ضبط موسیقی آن کیفیت مطلوب استودیوهای ایران را ندارد.

● یکی از ایراداتی که به گروه کامکارها وارد است، نبود خواننده است و نقدهایی بر بیژن کامکار که به عنوان تنها خواننده‌ی گروه مطرح شده است. در مقطعی کار با شهرام ناظری نیز با وجود برخی ویژگی‌های مثبت نتوانست آن پرستیژ لازم به کامکارها در مورد آواز را بدهد چرا که به نظر می‌رسید با وجود کرد بودن و همزبانی هر دو یعنی هم شهرام ناظری و هم کامکارها جنس موسیقی و آواز آن‌دو با هم اندکی متفاوت است.
هر چند گروه کامکارها بیشتر موسیقی‌محورند تا خواننده‌محور و در آثار جدید خود نظیر اورادخوانی، بر گروه‌خوانی و کرال بیشتر تاکید کرده‌اند. اما انصافاً بسیاری از کارهای بیژن به آن ضعفی هم که منتقدین می‌گویند نیست!

 

  نظرات ()
مطالب اخیر نمایشگاهی برای معرفی کردهای کلهر در پایتخت گور غریب شهیدان دیاربکر جنایتی که‌ پس از هفتاد سال بی گناهی مطالبه‌ می شوند لهجه ی کلهری بنیانگذار عرفان در شعر کلاسیک کُردی است کرمانشاه خط مقدم قلع و قمع تاریخ و فرهنگ کرد محمد جزا درگذشت حلبچه آرام بخواب کامکارها حلقه وصل فرهنگ ها موسيقی کردی ئه گر خه می نان لیم گری سیه مالی نوه
کلمات کلیدی وبلاگ زبان کردی (۱) عباس جلیلیان (۱) کردی کلهری (۱) دایزه المعارف کردی (۱)
دوستان من دانلود آهنگهاي كردي پرتال زیگور طراح قالب